Başvuru Kriterleri

Matematik Doktora Programı ( Yüksek Lisans derecesi ile): Fen, Eğitim veya Mühendislik alanlarının birinden tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak. En az 70 ALES Sayısal Puanı (5 yıldan eski olmayan) veya En az 153 GRE General Test Sayısal Puanı (5 yıldan eski olmayan). Yabancı Dil Sınav Puanı En az 55 YDS, e-YDS, YÖKDİL İngilizce Puanı (5 yıldan eski olmayan) veya En az 66 TOEFL (IBT) Puanı (2 yıldan eski olmayan). Değerlendirme Kriterlerinin Yüzdelik Etkileri: ALES Sayısal Puanı %50, Yüksek Lisans Not Ortalaması %20, Online Mülakat %30.

Matematik Doktora Programı (Lisans derecesi ile): Fen, Fen-Edebiyat, Eğitim, Mühendislik Fakültelerinin bölümlerinin birinden lisans derecesine sahip olmak. En az 80 ALES Sayısal Puanı (5 yıldan eski olmayan) veya En az 161 GRE General Test Sayısal Puanı (5 yıldan eski olmayan) Yabancı Dil Sınav Puanı En az 55 YDS, e-YDS, YÖKDİL İngilizce Puanı (5 yıldan eski olmayan) veya En az 66 TOEFL (IBT) Puanı (2 yıldan eski olmayan). Mezuniyet Ortalaması En az 3.00 (4.00’lük sistemde) veya En az 76,66 (100 lük sistemde). Değerlendirme Kriterlerinin Yüzdelik Etkileri: ALES Sayısal Puanı %50, Lisans Not Ortalaması %20, Online Mülakat %30.

https://lee.iyte.edu.tr/

***Ayrıca, Doktora derecesi almak isteyen adaylara, programa başvurmadan önce ilgi duydukları alanlarda çalışan öğretim üyeleri ile görüşmeleri ve bölümde kendilerine danışmanlık yapmayı kabul eden öğretim üyesi bulmaları önerilmektedir.